Date & Time of the event(s)
-
-
-
Description and practical details

İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü olarak dünya çapında 2019'dan beri Dünya Kadın Matematikçiler Günü olarak kutlanan ve alanlar madalyası kazanan ilk kadın matematikçi Maryam Mirzakhani'nin de doğum günü olan 12 Mayıs'ta 3 oturumdan oluşacak bir etkinlik düzenliyoruz.

İlk oturumda Aybüke Köroğlu'nun “Meryem Mirzakhani'nin Hayatı” adlı sunumu, ardından İlayda Altınkol'un “Kadın Matematikçiler ve Çalışmaları” sunumu gerçekleşecek. 

İkinci oturumda Aybüke Köroğlu'nun moderatörlüğünde Tane Vergili, Belgin Korkmaz ve Selvi Kara hocalarımızla akademik kadın olmanın avantajlarını, matematikteki yeri konuşacağımız “Akademik Dünyada Kadın Olmak Üzerine Sohbetler” Etkinliği gerçekleşecek.

Son oturumda ise Meryem Mirzakhani anısına belgesel izlenecektir.

--------------------------------------------------

İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü olarak 2019 yılından bu yana Dünya Kadın Matematikçiler Günü olarak kutlanan 12 Mayıs'ta 3 oturumdan oluşacak bir etkinlik düzenliyoruz ve alanlarını ödüllendiren Maryam Mirzakhani'nin doğum günüdür. ilk kadın matematikçi.

Aybüke Köroğlu'nun “Meryem Mirzakhani'nin Hayatı” adlı sunumunun ilk oturumunda İlayda Altınkol'un “Kadın Matematikçiler ve Çalışmaları” sunumu izleyecek.

İkinci oturumda, akademik alanda kadın olmanın kadının olmanın ve kadının matematikteki yeri gibi konuları içeren “Akademik Dünyada Kadın Olmak Üzerine Sohbetler” Etkinliği Tane Vergili, Belgin tarafından konuşulacak. Etkinliğin moderatörlüğünü yapan Korkmaz, Selvi Kara ve Aybüke Köroğlu.

Oğul oturumda Meryem Mirzakhani anısına bir belgesel izlenecek.

Type of event
Event visual
12 Mayıs Dünya Kadın Matematikçiler Günü etkinlik akışı.
Address

Beyazıt, 34452 Fatih/İstanbul
34452 Fatih/İstanbul
Turkey

Name of the Organisation
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Kulübü